Suriye’deki Varlığı İle Yıkıcı Rolünü Sürdürüyor

Suriye’deki Varlığı İle Yıkıcı Rolünü Sürdürüyor

- ‎فيTürkçe

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif ABD’nin Suriye’de gayrı meşru ve kanunsuz varlığıyla bölge ve halklarına karşı yıkıcı politikasını sürdürdüğünü belirtti.

 

 

Tahran’da düzenlenen güvenlik konferansında yaptığı konuşmada Zarif; ABD idaresinin bölgedeki gerçekler ve halklarının çıkarlarına hiçbir önem vermediğini, kendi çıkarları ve politikaları doğrultusunda yıkıcı ve öldürücü politikasını sürdürdüğünü ifade etti.

Zarif uluslar arası toplumun Suriye ve Irak’ta yeniden yapılanma sürecine önem vermesi gereğine dikkat çekerken, bunun bölge istikrarı açısından önemini kaydetti.

İran’ın Suriye ve Irak’a desteklerini bir kez daha ifade eden Zarif; hiçbir devletin hiçbir şekilde tek başına kendi güvenliğini garantilemesinin mümkün olmadığını ifade etti. Zarif dolayısıyla bölgedeki tehlike ve meydan okumalara karşı işbirliği ve koordinasyonun önemini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif Körfez ülkelerinin geçen yıl 15 milyar değerinde silahlar satın aldıklarına dikkat çekerken, bunun bölge istikrarı ve güvenliğine olumsuz etkisine işaret etti.

Loading...

Facebook Comments

‎إضافة تعليق

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *